Plan 75: Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.
Film Hayakawy ma także bardziej uniwersalne oblicze. Przypomina nam, że tak jak w czasach nazistowskich Niemiec racjonalizowano obozy koncentracyjne dobre tkanki społecznej narodu (ludobójstwo wszakże rozpoczęło się od wyplenienia w samych Niemczech pod koniec dwudziestolecia międzywojennego osób chorych psychicznie i niezdolnych do pracy), tak rzeczywistość w filmie „Plan 75” podyktowana jest cichym przyzwoleniem traktowania osób starszych jako przedmiotów wadzących otoczeniu. Film pokazuje dobitnie, czym kończy się brak nieposłuszeństwa wobec nieludzkiego prawa, odczłowieczającego całe grupy społeczne. A takich wymówek nie trzeba naprawdę długo szukać. Wystarczy fakt, że w Japonii za 2022 rok odnotuje mniej niż 800 tys. urodzeń.
Niniejszy film pozwala nam wejść w buty osób zepchniętych na margines społeczny, uświadamiając nam, że one też mają dusze, własną tożsamość, potrzeby a nade wszystko godność. Po seansie skłania zaś do myślenia, co konstytuuje nasze wartości – nasze potrzeby obecne czy jednak mądrość dziejowa, nakreślana przez lata z pokolenia na pokolenie? W czasach przemian, kryzysów, upadania banków, inflacji oraz wojny niniejsze pytanie wcale nie jest takie oczywiste, jakby się mogło wydawać.
Reżyseria: Chie Hayakawa
Scenariusz: Chie Hayakawa
Obsada:
Chieko Baishô
Hayato Isomura
Stefanie Arianne
Taka Takao
Yumi Kawai
Hisako Ôkata
Kazuyoshi Kushida
Muzyka: Rémi Boubal
Zdjęcia: Hideho Urata
Montaż: Anne Klotz
Scenografia: Setsuko Shiokawa
Czas trwania: 112 minut
Komentarze
Film średni, ale jakość rewelacyjna
kozacki film
jak wam się nie uruchamia player po rejestracji to otwórzcie stronę na nowo, u mnie pomogło
Bardzo świetny film polecam
Zakończenie mnie totalnie zaskoczyło :o
Mnie też :)
8/10
Dzięki za film, nigdzie go nie mogłam znaleźć
dobry polecam
Załaduj pozostałe komentarze...